Niepokalanów był miejscem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. W dniach 16-18 lutego 2024 r. członkowie Zakonu w Polsce – skupieni w strukturze Wielkiego Przeoratu Polski – zgromadzili się, aby wsłuchać się w głoszone słowa oraz skonfrontować je ze swoim życiem. Rekolekcje dla nich głosił o. dr Rafał Kwiatkowski OFMConv, który jest doktorem historii Kościoła, mieszka i pracuje w Niepokalanowie. Obecnym na rekolekcjach towarzyszył Wikariusz Wielkiego Przeoratu Polski ks. Wojciech Przybyła – dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.

 

Hasłem tegorocznych rekolekcji były słowa „Przyjdź Duchu Święty”. Podczas konferencji rekolekcjonista mówił o bylejakości w naszym życiu, począwszy od ubioru, relacji z ludźmi, w rodzinie, pracy, po bylejakość modlitwy, relacji z Bogiem. Kolejne konferencje to rozważania nad pokusą zazdrości, która jest „morderczynią miłości”, jest „jak mucha: krąży wokół, nęka, ale nie możemy pozwolić aby na nas usiadła”. Natomiast cnoty są jak siostry, praca nad jedną podnosi drugą, a pokusy są jak „rywalizujące psy”. Następnie o. Kwiatkowski rozprawiał się z obliczami zazdrości i ich przyczynami, czyli zaniżoną samooceną, inny jest lepszy według nas – zazdrość z sukcesu innych, porównywanie się – efekt wyścigu szczurów, rywalizacji, a przecież każdy z nas ma swoją posługę, miejsce, zadania, to także brak zaufania, egoizm świata: „mieć nad być” i chęć dominacji (apodyktyczność). Kolejne pokusy wskazywane przez rekolekcjonistę to pokusa obojętności, która może być efektem wypalenia, egoizmu, zapatrzenia w siebie. Jak z nią walczyć? Miłością, dobrem, pilnowaniem, aby z naszego życia nie zniknął Bóg. I jeszcze pokusa wielkości, która jest efektem pychy i egoizmu, wychowania „do wielkości”, dążenia do bycia „lepszym” od innych. Słowa o. Rafała jeszcze długo brzmiały w uchach zgromadzonych i były tematem dyskusji.

Wielkim przeżyciem było uczestnictwo w uroczystej Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny w rocznicę aresztowania św. o. Maksymiliana Kolbego oraz wizyta w muzeum, ze zgromadzonymi pamiątkami oraz opowiadającego o jego życiu i działalności.

Rekolekcje to czas zarówno poświęcony na wsłuchanie się w słowa, zatrzymanie w pędzie codzienności, ale także czas dla drugiego człowieka. Jak zawsze był to także moment, kiedy można było wspólnie wymienić się doświadczeniami, działalnością Zakonu w różnych częściach Polski. Podczas rekolekcji do postulatu zostało przyjęte dwie osoby.

Zakon w Polsce liczy prawie 50 jako członków Zakonu, mających prawo nosić płaszcze i insygnia zakonne oraz postulantów, wolontariuszy i sympatyków, w sumie ok. 200 osób bezpośrednio zaangażowanych w działalność Zakonu. W rekolekcjach brali udział lazaryci z Bydgoszczy, Zamościa, Warszawy, Rzeszowa, Krosna, Białegostoku, Przemyśla i Gąsawy.

Jak zawsze był to także moment, kiedy można było wspólnie wymienić się doświadczeniami, działalnością Zakonu w różnych częściach Polski. Podczas rekolekcji do postulatu zostało przyjęte dwie osoby.