Ratuj z Lazarusem

Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiej osobie. 

Właśnie to krótkie, ale jakże trafne hasło przyświecało I Lazarskim Mistrzostwom Pierwszej Pomocy „Ratuj z Lazarusem” dla uczniów Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym. Konkurs został przeprowadzony 28 maja na terenie tej właśnie szkoły. Międzyklasowa rywalizacja rozpoczęła się o 8.00 sprawdzianem teoretycznym. Po zakończeniu rozpoczęła się część praktyczna. Każda drużyna musiała na wcześniej przygotowanych przez nas ogniskach urazowych udzielić szybko i fachowo pierwszej pomocy. Był to wypadek samochodowy, postrzał w klatkę piersiową, resuscytacja krążeniowo-oddechowa u osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Nasi pozoranci wykazali się niebywałym talentem aktorskim, doskonale odzwierciedlając emocje towarzyszące osobom poszkodowanym w rzeczywistości. Klasowi ratownicy mieli naprawdę nie lada wyzwanie, aby to opanować. Po zakończeniu konkursu odbyła się pogadanka z p. Bartoszem Pankiem o pierwszej pomocy, pokaz kwalifikowanej pierwszej pomocy z użyciem noszy typu deska i automatycznego defibrylatora zewnętrznego, jak również podsumowanie z wręczeniem dyplomów i pucharu. Konkurs podobał się naszym uczestnikom, co bardzo nas cieszy.

 Turniej Ratuj z Lazarusem17


Z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować sędziom ognisk urazowych – Maćkowi, Magdzie, Natalii, Michałowi, Kasi, Asi i Radkowi, sędziom części teoretycznej – Sandrze i Marcelinie, osobom odpowiadającym za drużyny – Sandrze, Oldze i Rafałowi, naszym niezawodnym pozorantom ze Starej Wsi – Emilii, Darkowi, Oli i Przemkowi, panu Wojtkowi Błażko za transport, pani Kindze i Maćkowi za zrobienie bardzo efektownych ran, panu Bartoszowi Pankowi za wykład.

Ola Glazar

Szczególne słowa podziękowania kieruję do Oli, która wymyśliła, przygotowała i skutecznie zrealizowała przy pomocy w/w przez nią wolontariuszy.

Jan Szmyd

 Turniej Ratuj z Lazarusem Turniej Ratuj z Lazarusem1 Turniej Ratuj z Lazarusem2 Turniej Ratuj z Lazarusem3 Turniej Ratuj z Lazarusem4 Turniej Ratuj z Lazarusem5 Turniej Ratuj z Lazarusem6 Turniej Ratuj z Lazarusem7 Turniej Ratuj z Lazarusem8 Turniej Ratuj z Lazarusem9 Turniej Ratuj z Lazarusem10 Turniej Ratuj z Lazarusem11 Turniej Ratuj z Lazarusem12 Turniej Ratuj z Lazarusem13  Turniej Ratuj z Lazarusem15 Turniej Ratuj z Lazarusem16Turniej Ratuj z Lazarusem14