Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza

Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie, od grudnia 2016 roku czyniło starania o powołanie hospicjum perinatalnego w Bydgoszczy. W miesiącu marcu 2017 roku udało się nasze starania doprowadzić do celu i powstał zespół interdyscyplinarny opiekuńczo-medyczny. Naszą misją jest objęcie kompleksową opieką ciężarnych mam oraz ich rodzin, które oczekują narodzin ciężko chorego dziecka. Najczęściej są to wady letalne, czyli taki stopień niedorozwoju płodu, który grozi jego śmiercią jeszcze w łonie matki lub krótko po urodzeniu. Rodziny dotknięte tego typu tragedią są niestety często pozostawione same sobie. Nasz zespół ma w swoich szeregach specjalistów – począwszy od lekarzy, przez położne, psychologów, aż po kapelanów niosących wsparcie duchowe. Zapewnia kobiecie ciężarnej wszechstronną opiekę po prenatalnym rozpoznaniu wady letalnej płodu. Przed porodem obejmuje opieką medyczną, psychologiczną i duchową, po porodzie zapewnia wsparcie w żałobie. 

Zgłaszają się do nas rodzice z różnych zakątków województwa – są to często osoby ze zdiagnozowaną już ciężką chorobą genetyczną dziecka. Dzięki nam mogą poczuć się bezpieczniej – wiedzą, że wesprzemy je o każdej porze dnia i nocy, a ich dzieci po narodzeniu zostaną ubrane, utulone, czasami uwiecznione na zdjęciach i nie znikną jako – cytuję – „odpad medyczny”. Nasze Hospicjum rozpoczęło swoją działalność od marca bieżącego roku i od tego czasu pomogło już ośmiu rodzinom. Każdy ten przypadek był wyjątkowy, gdyż każda rodzina zmagała się z innymi problemami. Nasi specjaliści poświęcili swój wolny czas i ofiarowali to, co mają najlepsze – doświadczenie i empatię. Byli w stanie przepracować z rodziną nawet 170 godzin – jeśli takie były potrzeby naszych pacjentów.

Każde życie to nasza wspólna sprawa. Bez wiary w to, że wszystko ma sens − nawet najcięższe doświadczenie − nie zbudujemy cywilizacji miłości. Warto pamiętać, powołując się na słowa św. Jana Pawła II, że nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się − na próbę. Jesteśmy tylko raz − tu i teraz, by dać świadectwo. By opowiedzieć się za życiem. Każdym życiem.

Można nas znaleźć pod adresem: www.perinatalne.bydgoszcz.pl

Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza

Prowadzone przez:

Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie

85-863 Bydgoszcz, ul. ks. J. Popiełuszki 3

KRS: 0000627545; NIP: 9532675186; REGON: 36490165200000

Konto: Bank Pekao S.A. – 14124011831111001069086385