Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie 23-24.04.2016.

W sobotę 23 i niedzielę 24 kwietnia 2016 roku, odbyły się w Gnieźnie uroczystości związane z odpustem św. Wojciecha, Patrona Polski i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Podobnie jak w poprzednich latach, uroczystości rozpoczęły się I Nieszporami ku czci św. Wojciecha. Uroczystemu nabożeństwu w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył abp senior Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Wskazując na krzyż Światowych Dni Młodzieży, przypomniał słowa modlitwy Jezusa na Kalwarii: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią. „To modlitwa za mnie i za ciebie. Modlitwa, która od tamtego momentu brzmi nieustannie w Kościele. To modlitwa za tych, którzy Go przybijali i z powodu których Go przybijali, to modlitwa za nas” – mówił. Wskazał również, że dla współczesnego człowieka przebaczanie bywa bardzo trudne. „My ludzie, którzy musimy wygrywać, z pokolenia, które ceni sukcesy, liderów, tych czytelnych i widocznych, nie akceptujemy porażek, nie umiemy przebaczać” – podkreślił, cytując papieża Benedykta XVI. „To jeden z najdramatyczniejszych stanów ducha naszego pokolenia” – stwierdził. Po Nieszporach, z Katedry Gnieźnieńskiej przez Bramę Miłosierdzia, wyruszyła ulicami Gniezna na Wzgórze Zbarskie, do kościoła św. Michała Archanioła, procesja z relikwiami św. Wojciecha i polskich świętych i błogosławionych. Przy kościele wierni na zakończenie procesji wysłuchali krótkich przemówień obecnych biskupów i otrzymali uroczyste błogosławieństwo.

Niedzielna procesja z relikwiami św. Wojciecha ulicami Gniezna i uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem metropolity poznańskiego i przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego stanowiły kumulację uroczystości odpustu św. Wojciecha. Liturgię koncelebrowało blisko trzydziestu arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore. Wiernych powitał na początku Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Nie umilkły jeszcze echa uroczystego Te Deum laudamus jakie tutaj, na Wzgórzu Lecha, u źródeł chrzcielnych Polski, 14 kwietnia, w 1050. rocznicę chrztu Mieszka I i jego ludu zabrzmiało i którym dziękowaliśmy Bogu za dar wiary i łaskę Chrztu Świętego. Za ten historyczny akt, który przez wieki kształtował wiarę, duchowość i kulturę naszego narodu. Dzisiaj w uroczystość św. Wojciecha – biskupa i męczennika, przychodzimy znów na to miejsce, do źródeł, do kolebki, gdzie – jak nam mówił św. Jan Paweł II – Polska przyjęła chrzest u początków swoich dziejów, aby wpatrywać się z wiarą w tego, którego męczeńska krew w sposób szczególny przypieczętowała chrzest” – mówił metropolita gnieźnieński. Do Jubileuszu nawiązał także w homilii abp Stanisław Gądecki wskazując na Dobrawę, bp. Jordana i św. Wojciecha. Pierwsza – mówił abp Gądecki – „z pewnością przyczyniła się do rozwoju początków chrześcijaństwa w Polsce”. Bp Jordan „pozostaje dla nas przykładem pasterza i ewangelizatora wielu”. I wreszcie św. Wojciech, dla którego ewangelizacja również była głównym zadaniem. Dzięki odwadze takich ludzi jak on – tłumaczył – „chrześcijaństwo przyniosło naszej ojczyźnie nowy system wartości, trudny do pogodzenia tak z filozofią grecką, jak i z rzymskim poczuciem sprawiedliwości. Moralności umiaru – charakterystycznej dla greckiego rozumu – chrześcijaństwo przeciwstawiło bezinteresowną miłość. Rzymskiemu prawu siły – przeciwstawiło służbę bliźniemu. Kultowi sukcesu – ducha ofiary”. Podczas Mszy św. Prymas Polski wręczył księgi Pisma Świętego młodym, aby z radością nieśli Dobrą Nowinę w trzecie tysiąclecie. Biblię otrzymali młodzi i harcerze udający się w lipcu do Krakowa, a także ich rówieśnicy z Francji, Holandii i Czech. W gnieźnieńskich uroczystościach licznie uczestniczyli przełożeni zakonów, bractw, młodzież, przedstawiciele władz, i pielgrzymi.

DSC_0780a DSC_0787a DSC_0791a DSC_0795a DSC_0802a DSC_0806a DSC_0807a DSC_0820a DSC_0835a DSC_0836a DSC_0847a DSC_0849a DSC_0852a DSC_0859a DSC_0863a DSC_0867a DSC_0875a DSC_0876a DSC_0878a DSC_0879a DSC_0881a DSC_0882a DSC_0883a DSC_0892a DSC_0905a DSC_0915a DSC_0920a DSC_0917a